پنج شنبه ٢٨ شهريور ١٣٩٨
 


  چاپ        ارسال به دوست

وجود اطلاعات وسیع منطقه ای، مدیریت بحران را تسهیل می کند/هلال احمر توانمندی های زیادی در سیستم نرم افزاری در حوزه امداد و نجات دارد


مدیر عامل جمعیت هلال احمر قم گفت: وجود اطلاعات وسیع و گسترده منطقه ای، مدیریت بحران را تسهیل می کند.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر قم، محمد گل فشان در کارگروه امداد و نجات و آموزش همگانی با موضوع طرح عملیاتی جمعیت هلال احمر عنوان کرد: باید در خصوص سیستم های نرم افزاری در مدیریت بحران عنوان کرد: شهرداری تلاش های خوبی در طراحی این نرم افزارهای اطلاع رسانی داشته است.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر قم افزود: دستگاههای دیگر نیز به سهم خود فعالیت هایی در مدیریت بحران داشته اند.

وی اظهار کرد: امروز نمی توانیم در موقع بحران به سرشماری بپردازیم بلکه باید آن لاین ویژگی ها و مشخصات در هر منطقه را بدانیم.

گل فشان بیان کرد: باید ببینیم چه امکاناتی در اختیار داریم، در حوادث به ویژه در روزهای اولیه بی نظمی و هرج و مرج وجود دارد و هر چیزی نظم را بر هم می زند.

وی گفت: بی نظمی ها، در توزیع امکانات ما را چار مشکلات جدی می کند، از هر دستگاهی یک فرد فنی دارای اطلاعات وسیع نیاز است تا بتوان برنامه ریزی دقیقی داشته باشیم.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر قم افزود: ما در ابتدای راه هستیم و لازم است اطلاعات دقیقی در بحران ها داشته باشیم، وجود اطلاعات وسیع و گسترده منطقه ای،مدیریت بحران را تسهیل می کند.

وی بیان کرد: در سال 82 یک کتاب های جیبی در رابطه با اطلاعات دقیق امداد و نجات به علاقه مندان اهدا کردیم که بازخوردهای زیادی داشت و مسابقات کتابخوانی محور آن برگزار شد.


تمامی عملیات های امداد و نجات در بانک اطلاعاتی جامعی ثبت می شود

مسئول eoc سازمان امداد و نجات گفت: تمامی عملیات های امداد و نجات در بانک اطلاعاتی جامعی ثبت می شود.

حسین درخشان در کارگروه امداد و نجات و آموزش همگانی که با موضوع توجیه طرح عملیاتی جمعیت هلال احمر برگزار شد، عنوان کرد: قم با توجه به اینکه در مسیر 18 راه مواصلاتی قرار دارد دارای حساسیت های ویژه ای در حوادث و امداد و نجات است.

مسئول eoc سازمان امداد و نجات افزود: همچنین هماهنگی میان همه دستگاههای اجرایی قم و مسئولان از ویژگی های خاص است که راهبردی مهم در تحقق اهداف است.

وی اظهار کرد: تلاش های زیادی در برگزاری مراسم های مختلف در طول سال با عنایت به زائرپذیری و حضور گسترده زائران صورت می گیرد که جای قدردانی دارد.

درخشان بیان کرد: اکشن پلن یکی از اصلی ترین فعالیت های هر سازمان است هر کس به طور آن لاین می تواند عضو سایت شود و عملیات ها را به صورت 24 ساعته رصد کند و مشخصات دقیق عملیات ها را ببیند.

وی گفت: بانک اطلاعاتی جامعی از سال 91 در ثبت عملیات ها راه اندازی شده است که اطلاعات دقیق حوادث را در خود جای داده است.

مسئول eoc سازمان امداد و نجات افزود: در این راستا تمامی عملیات های 5 ساله در کتابی گردآوری شده است تاکنون19 عملیات جاده ای و سیل و زلزله و طوفان وجود دارد.

وی بیان کرد: پشتوانه این نرم افزار، سامانه ای است که کلیه فعالیت ها و عملیات ها در آن ثبت می شود چون نقاط حادثه خیز به صورت جی پی اس ثبت می شود حوادث به صورت دقیق در دسترس است.

درخشان اظهار کرد: اطلاعات کامل برای عملیات ها وجود دارد که می توان از تجربیات آن استفاده کرد.

وی گفت: سه وظیفه اصلی در دریافت اطلاعات از حوادث وجود دارد اولین قدم برای این بانک اطلاعاتی تماس با شماره 112 است و سپس حوادث ثبت میشود.


هلال احمر توانمندی های زیادی در سیستم نرم افزاری در حوزه امداد و نجات دارد

مدیرکل بحران استانداری قم گفت: هلال احمر توانمندی های زیادی در سیستم نرم افزاری در حوزه امداد و نجات دارد.

محسن اوروجی در کارگروه امداد و نجات و آموزش همگانی با موضوع طرح عملیاتی جمعیت هلال احمر عنوان کرد: باید هماهنگی لازم بین دستگاههای اجرایی در حوزه مدیریت بحران ایجاد کنیم.

مدیرکل بحران استانداری قم افزود: دستگاههای اجرایی می توانند از سیستم های نرم افزاری یکدیگر به خوبی استفاده کنند تا از لایه های اطلاعاتی به خوبی بهره بگیریم.

وی اظهار کرد: میلیون ها لایه اطلاعاتی در جهان وجود دارد اگر بتوانیم از درصد بالایی از اطاعات استفاده کنیم موفقیت بیشتری در مدیریت بحران داشته باشیم.

اوروجی بیان کرد: در حال حاضر 125 لایه اطلاعاتی در سطح استان قم وجود دارد که می تواند کارگشای بسیاری از مسائل باشد.

وی تصریح کرد: موضوعات مختلفی توسط شهرداری در حوزه مدیریت شهری و بافت فرسوده و ...در قالب سیستم های نرم افزاری وجود دارد که رصد آن می تواند در مدیریت بحران اثر گذار باشد.

مدیرکل بحران استانداری قم عنوان کرد: اولین کارگاه آموزشی را در پارک علوی با حضور تمامی دستگاههای اجرایی به مدت سه روز برگزار کردیم و آموزش های خوبی ارائه شد،مرحله دوم این کارگاه در پردیسان برگزار شد.

وی گفت: باید در منطقه ای آسیب پذیر این دوره های آموزشی برگزار شود تا تاثیر دو چندانی در حوزه فرهنگ سازی و آموزش شاهد باشیم.

اوروجی افزود: اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در مدیریت بحران اهمیت زیادی دارد و در کاهش خسارات موثر است، باید در مناطق دارای مشکلات فراوا، مانور برگزار شود.

وی بیان کرد: در رابطه با خشکسالی های متعدد در سطح کشور، تاکنون برنامه های زیادی انجام شده است، یکی از موضوعات مهم نقش بانوان در صرفه جویی در مصرف آب بود.

مدیر بحران استانداری قم عنوان کرد: همان طور که برنامه ها را آموزش می دهیم باید به نقش بانوان نیز توجه داشته باشیم زیرا اثر زیادی در فرهنگ سازی در خانواده ها دارد.

وی خاطرنشان کرد: باید همکاری خوبی بین کارگروه آموزشی و کمیسیون های بانوان انجام شود تا بتوانیم برنامه ها را عملیاتی کنیم.

 


٠٨:١٩ - پنج شنبه ١٣ تير ١٣٩٨    /    عدد : ١١٤٧٠٠    /    تعداد نمایش : ١٠٧خروج