سه شنبه ٢٣ مهر ١٣٩٨
 


  چاپ        ارسال به دوست

مدیرکل سازمان انتقال خون قم:

همراهی جمعیت هلال احمر قم در ترویج فرهنگ اهدای خون با ارزش استمدیرکل سازمان انتقال خون قم گفت: همراهی و تعامل جمعیت هلال احمر قم در ترویج فرهنگ اهدای خوت با ارزش است.


به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان قم؛ دکتر مرتضی نوریان در مراسم تجلیل از تلاش های جمعیت هلال احمر استان قم در راستای ترویج فرهنگ اهدای خون و همچنین تقدیر از روسای خانه های هلال در راستای فرهنگ سازی در خصوص اهدای خون عنوان کرد: همراهی و تعامل جمعیت هلال احمر قم در ترویج فرهنگ اهدای خون با ارزش است.

مدیرکل سازمان انتقال خون قم افزود: فعالیت های گسترده ای در راستای همکاری با انتقال خون در ترویج این فرهنگ حسنه انجام شده است که باید تداوم داشته باشد.

وی اظهار کرد: خون عضوی از بدن است هر انسانی می تواند خون را اهدا کند به طوری که آقایان سالی 4 بار و خانم ها سالی 3 بار می توانند اهداکننده خون باشند.

نوریان بیان کرد: بسیاری از بیماران حیاتشان وابسته به اهدای خون است،برخی بیماری ها نیاز به خون و فرآورده های خونی و فاکتورهای انعقادی دارند.

وی خاطرنشان کرد: همه این داروها از خون تهیه می شود و با هر اهدا، 3 نفر از مرگ حتمی نجات می یابند برای نمونه مشتقهایی از پلاسما ارزش بی نظیری در حیات دارد.

مدیرکل سازمان انتقال خون قم گفت: در اهدای خون، نگرش بر اساس داوطلبانه و بدون چشمداشت مادی است عده ای می گویند اهدای خون چه نفعی برای ما دارد ر حالی که صدقه جاری است و اثر زیادی بر سلامت دارد و برای کبد چرب و برخی بیماری ها مفید است،به ویژه بیمارانی که آهن بالایی در خون دارند با اهدای خون بهبود می یابند.

وی افزود: در کشور ایران محمدحسن شیخ‌الاسلامی متخصص پاتولوژی رکورددار اهدای خون است، وی سال قبل فوت کرد در حالی که بیش از 200 بار اهدای خون داشت و رکورد جهانی اش در کتاب گینس ثبت شد، وی در 16 ماه متوالی هر ماه یک بار خون داد،وقتی برای اولین بار با اهدای خون جان مادر و نوزادی را نجات داد انگیزه به دست آورد.

نوریان بیان کرد: در قرآن کریم آمده است وقتی انسانی را نجات بدهیم در واقع یک جامعه را نجات داده ایم گاهی افراد می گویند دوست دارند حجامت کنند،خوب و بد آن را در تخصص خود نمی دانم اما در حجامت خون دور ریخته می شود و در اهدای خون جان افراد را نجات می دهیم.

وی اظهار کرد: در هنگام اهدای خون سوالاتی از افراد می شود تا از سلامت خون مطمئن باشیم هر چند آزمایشات روی تمام نمونه های خون انجام و کنترل کیفی می شود، سلامت اهدای خون در ایران بالاست اگر فردی معاف از اهدای خون شود یاسلامت خود و یا دیگران در خطر است.


١٩:٥٦ - سه شنبه ٩ مهر ١٣٩٨    /    عدد : ١١٥٥٢٤    /    تعداد نمایش : ٩خروج