جمعیت هلال احمر استان قم

دوشنبه 05 آبان 1399
معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر کشور:

شیوع ویروس کرونا نباید ما را از وقوع حوادث مترقبه و غیرمترقبه غافل کند

معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر کشور گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا نباید از وقوع حوادث مترقبه و غیرمترقبه غافل شویم و باید آمادگی کامل برای امدادرسانی را داشته باشیم.

 

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان قم، محمدباقر محمدی در نشست هماهنگی استان های معین و پیشتاز پهنه شماره 4 جنوب شهر تهران که در قم برگزار شد، ضمن قدردانی از درخشش استان قم در مانور صفر زلزله که در روستای طایقان برگزار شد گفت: حضور به موقع نیروهای عملیاتی، امدادی و مسئولین در این مانور، نشان از آمادگی کامل این استان در پاسخگویی به حوادث را داشت.

وی بیان داشت: به خاطر حساسیتی که استان تهران از نظر جایگاه سیاسی اقتصادی و اجتماعی دارد که اگر کوچکترین خللی ایجاد شود کل کشور تحت تاثیر آن قرار خواهد گرفت و این یکی از معایب کلانشهرهاست که با کوچکترین حادثه دچار بحران می شود.

محمدی یکی از اهداف این جلسات را هماهنگی بیشتر بین دستگاه های اجرایی برشمرد و گفت: هلال احمر در تهران متولی نیست بلکه عضوی از دستگاه مدیریت بحران است و به عنوان یک عضو وظیفه داریم از امداد و نجاتی که به ما محول شده انجام وظیفه کنیم

وی افزود: بر این اساس تمام جلساتی که لازم است را با استان های معین و پیشتاز برگزار می کنیم و با شناسایی پتانسیل های موجود در استان ها برنامه ریزی بهتری داشته و در پایان یک جلسه نهایی برای جمع بندی کل موضوع با حضور همه استان ها خواهیم داشت.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر کشور گفت: مقوله اول در بحث امدادرسانی، امنیت می باشد به خصوص در پایتخت، در حوادث اولین مشکلی که پیش می آید ناامنی هایی مثل غارت انبارهای امدادی و غارت اموال و اقلامی که از سایر استان ها ارسال می شود که بارها در این زمینه صحبت کردیم و امیدواریم با همکاری نیروی انتظامی راهکارهایی برای رفع این معضل پیدا کنیم قطعا اگر حادثه ای در تهران به وقوع بپیوندد این مشکل مضاعف می شود و اگر شهرهای دیگر تحت تاثیر زلزله قرار نگیرند تحت تاثیر ناامنی نشئت گرفته از پایتخت قرار می گیرند که باید به صورت جدی در بحث امنیت کار شود.

محمدی افزود: برنامه بعدی بحث به روز کردن آموزش هاست در شرایطی قرار گرفتیم که باید مثل تمام دنیا ماهم از علم و تکنولوژی و فناوری های جدید عقب نمانیم کار خوبی در استان ها از جمله قم در حال انجام است مثل طراحی نرم افزارهای جدیدی که توسط جوانان خوش فکر صورت می گیرد و ما نیز قطعا از این طراحی ها استفاده کرده و آنها را عملیاتی خواهیم کرد.

وی به وجود 15 گسل در تهران اشاره کرد و گفت: 3 گسل پتانسیل بالای 7 ریشتر دارد که می تواند یک فاجعه باشد و درصد بسیار زیادی از مناطق مسکونی تهران را تحت تاثیر قرار بدهد و بحران را چند برابر کند بنابراین لزوم آمادگی همه استانها را می طلبد که به صورت خاص باید روی تهران کار شود که اگر بسیاری از استانهای معین تحت تاثیر حوادث قرار گرفتند، استانهای دیگری را آماده داشته باشیم .

معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر کشور افزود: یکی از کارهای خوبی که درجمعیت هلال احمر در حال انجام است تشکیل تیم های واکنش سریع به خصوص برای مناطقی که ساختمان های بلندمرتبه دارند که باید تیم عملیاتی شهری را آماده کنیم و در این زمینه می بایست از تکنولوژی و تجهیزات روزی که نیاز است استفاده کنیم.

محمدی ادامه داد: تهدیدات بسیار زیادی برای شهر تهران متصور است که بحث اصلی آن تخریب شبکه های آب و فاضلاب، ارتباطات و زیرساخت هاست که می تواند قسمت عمده ای از مشکلات در بحران ها باشد.

وی بیان داشت: مشکل دیگر در زمان وقوع حوادث، مسدود شدن معابر است که تمام راهکارها را باید درنظر بگیریم که اگر یک بالگرد میل در قم و همدان باشد کفایت می کند و یا باید تجهیزاتی را در سایر نقاط کشور به خصوص امداد هوایی را فعال کنیم و استفاده از دستگاه های به خصوص نظامی است که بیشترین بالگردها را دراختیار دارند، اختصاص اماکنی برای پروازهای متعدد بالگردها، ایجاد یک منطقه تریاژ برای انتقال مصدومین به این مناطق در صورت تخریب بیمارستان های شهر تهران.

وی آسیب و تخریب فرودگاه ها را از معضلات دیگر در زمان وقوع حوادث برشمرد و گفت: در برخی حوادث که در کشور اتفاق افتاده بود از ظرفیت فرودگاه برای دپوی اجناس و استقرار بالگردها به منظور پوشش امدادی استفاده می کردیم.
معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر کشورافزود: تخریب مخازن و ذخیره های آب و سیلوهای مخازن سوختی که اماکنی پرخطر در زمان وقوع حوادث هستند که می بایست نیروهای آموزش دیده ای را در این زمینه به منظور کمک رسانی به دستگاه های مربوطه تربیت نماییم.

 

محمدی ادامه داد: به آتش سوزی های گسترده نیز حتما باید توجه داشته باشیم و در استانها در این زمینه کار شود چراکه اگر قرار است یک تیمی به عنوان تیم پشتیبان و پیشرو تهران حضور داشته باشد همه این جوانب را باید مدنظر قرار داشته باشد و باید امکاناتی را حتما در نظر بگیریم.

وی اظهار داشت: تونل، مترو آسانسورها که بالقوه حوادثی را دارند و می توانند در زمان زلزله یک بحرانی را ایجاد کنند مثل گیرافتادن ماشین ها در صورت ریزش تونل و مترو که جمعیت بسیار زیادی را تحت پوشش خود قرار می دهد.

وی هجوم افرادغیربومی به شهرهای آسیب دیده و سوء استفاده از وضعیت آنها را از دیگر معضلات برشمرد.
معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر کشور بیان داشت: انتظاری که از همکاران در همه استانها به خصوص استان هایی که به عنوان استان پیشرو و معین انتخاب شده اند این است که با آمادگی بیشتری به این قضیه توجه کنند و نگاه ویژه ای به تهران از نظر امدادرسانی داشته باشند.

محمدی تصریح کرد: برگزاری نشست های مستمر و بازدیدهای میدانی از استانها به منظور شناسایی مناطق حتما باید مورد توجه قرار گیرد چرا که امکان دارد در تقسیم بندی استان های معین توسط مدیریت بحران تجدید نظر زیرا شاید بعضی استانها در شرایطی قرار گرفتند که دسترسی به آن منطقه در زمان بحران خیلی سخت شود در صورتی که اگر مناطق دیگری را داشته باشند به راحتی می توانند ورود پیدا کنند و توانمندی ها را باید افزایش دهیم.

وی گفت: هر چه اقلام و تجهیزات عملیاتی بیشتری به استانها داده شود ما بیشتر به حوادث نزدیک تریم بنابراین اگر حداقل در اقصی نقاط کشور بتوانیم این تجهیزات و قلام را تامین کنیم در صورت بروز حادثه در استان تهران، از آنهااستفاده خواهیم کرد.
وی تقویت مراکز کنترل هماهنگی عملیات قبل از وقوع حادثه را مهم برشمرد و گفت: باید در کل استانها تغییراتی را در این زمینه انجام دهیم چه از نظر ساختمان و چه از نظر ارتباطات رادیویی که در برخی از استانها این اتفاق رخ داده است و می بایست در صورت تامین اعتبارات لازم همه استانها از ارتباطات رادیویی دیجیتالی استفاده نمایند چراکه سیستم های ارتباطی در زمان حوادث یک امر ضروری و حیاتی است و در توزیع اقلام، پراکندگی تیمهای عملیاتی در مناطق آسیب دیده نقش موثری راایفا می کند.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر کشور گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا نباید از وقوع حوادث مترقبه و غیرمترقبه غافل شویم و باید آمادگی کامل برای امدادرسانی را داشته باشیم که دراین زمینه سعی کردیم در سازمان امدادو نجات تعللی در برنامه ها ایجاد نشود.

محمدی افزود: میدان یک میدان مبارزه است و فرقی نمی کند کسانی که در خطوط مقدم سلامت هستند و تلاش می کنند اجر و کارشان کمتر از زمان جنگ تحمیلی نیست ما هم در این مبارزه سهیم هستیم و نباید کارمان را رها کنیم و با تلاش مضاعف در خدمت مردم باشیم تا خللی در امور ایجاد نشود.

وی خاطر نشان کرد: به یاری خدا در صورتی که حادثه ای پیش آمد با همدلی و همراهی همه استانها و توانمندی نیروهای هلال احمر و سایر دستگاه ها به خصوص مدیریت بحران بتوانیم خدمتگزاران خوبی برای مردم و نظام جمهوری اسلامی باشیم.

کلمات کلیدی
مدیر سایت
تهیه کننده:

مدیر سایت

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *