جمعیت هلال احمر استان قم

یکشنبه 15 تیر 1399

آموزش مجازی امداد و کمک‌های اولیه در قم آغاز شد مردم از آموزش بی‌نصیب نمی‌مانند

مردم قم در روزهای نخست شیوع کرونا در ایران اطلاعات کمی از نحوه برخورد با این بیماری داشتند، نکته‌ای که جمعیت هلال‌احمر این استان خیلی سریع به آن توجه و سعی‌کرد در فضای مجازی مردم را از آموزش‌های مربوط به این بیماری بی‌نصیب نگذارد. این کار تا حد زیادی موفق بود و تعداد زیادی از مردم به این امر توجه بسیاری نشان دادند. این کار تمام نشد و حالا هم به همت معاونت آموزش و پژوهش جمعیت هلال‌احمر استان قم با توجه به ادامه شیوع ویروس کرونا و ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی، آموزش مجازی کمک‌های اولیه در این استان برگزار خواهد شد.

 

[شهروند]  مردم قم در روزهای نخست شیوع کرونا در ایران اطلاعات کمی از نحوه برخورد با این بیماری داشتند، نکته‌ای که جمعیت هلال‌احمر این استان خیلی سریع به آن توجه و سعی‌کرد در فضای مجازی مردم را از آموزش‌های مربوط به این بیماری بی‌نصیب نگذارد. این کار تا حد زیادی موفق بود و تعداد زیادی از مردم به این امر توجه بسیاری نشان دادند. این کار تمام نشد و  حالا هم به همت معاونت آموزش و پژوهش جمعیت هلال‌احمر استان قم با توجه به ادامه شیوع ویروس کرونا و ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی، آموزش مجازی کمک‌های اولیه در این استان برگزار خواهد شد.


در نخستین گام زمینه ثبت‌نام در دوره آموزشی در فضای مجازی (اینترنت) فراهم شده و با راهنمایی و تکمیل فرم ثبت‌نام به صورت رسمی این دوره آغاز شده است؛ دوره‌ای که با تکمیل ثبت‌نام، منابع آموزشی مربوطه در فضای مجازی و گروه‌ها و کانال‌های تلگرام، واتس آپ، سروش و ایتا در دسترس متقاضیان قرار گرفته و پس از کسب آموزش‌های لازم توسط فراگیران، فایل سوالات امدادی نیز از همین طریق بارگذاری شده و برای پذیرفته‌شدگان در این آزمون که با کسب نمره قبولی موفق به اتمام دوره شده‌اند، گواهینامه صادر خواهد شد.

محمدرضا بهرامی، سرپرست جمعیت هلال‌احمر استان قم درباره نقطه آغاز این کار به «شهروند» می‌گوید: «از هفته اولی که بحث کرونا در قم آغاز شد، این نیاز در مجموعه استان احساس می‌شد که بحث آموزش را داشته باشیم. نخست آموزش‌های خاص برای مقابله با کرونا بود و نکته بعد این بود که نمی‌توانستیم آموزش‌های امدادی را فراموش کنیم. به‌هرحال شرایط خاصی را تجربه می‌کردیم، به دلیل رعایت پروتکل‌ها امکان برگزاری کلاس‌های حضوری را نداشتیم.» او ادامه می‌دهد: «بلافاصله برنامه‌ریزی‌ها انجام و ٩ آیتم آموزشی اختصاصی برای کرونا تهیه شد و در شبکه‌ای که مورد استفاده داوطلبان و امدادگران هلال‌احمری بود، بارگذاری شد. پس از این اقدام مکاتبه‌ای با مدیریت بحران استانداری قم داشتیم که بسیاری از مردم هم درحال حاضر به این آموزش‌ها نیاز دارند. این مردم شامل کارمندان ادارات دولتی، رانندگان تاکسی، اصناف و خیلی موارد دیگر بود که در صورتی که آموزش درست می‌دیدند، به قطع زنجیره انتقال این بیماری بسیار کمک می‌کرد.» بهرامی با تأکید بر اینکه بسیاری از مردم نیازمند آموزش‌ بودند، می‌گوید: «با توجه به این نیاز تولیدات آموزشی خودمان را در گروه‌هایی که مردم عضو بودند، بارگذاری کردیم.

با این حال، نیاز بیشتری برای آموزش وجود داشت. افراد خاصی مانند طلبه‌های حوزه‌های علمیه بودند که در همان هفته‌های نخست تیم‌های ٨٠نفره می‌‌شدند و در بحث تدفین اموات کمک می‌کردند یا بسیاری از آنها در قالب گروه‌های جهادی برای کمک به بیمارستان‌ها می‌رفتند. در یکی از نخستین اقدامات آنها را به سمت‌وسوی امداد بردیم، هم در بحث پیشگیری از کرونا و رعایت اصول بهداشتی و هم بحث امداد.»او درباره نحوه آموزش به این افراد ادامه می‌دهد: «این افراد را در گروه‌های خودمان عضو می‌کردیم و تولیدات آموزشی را با روش‌های مختلف در اختیارشان قرار می‌دادیم. با همکاری نماینده ‌ولی‌فقیه و معاونت آموزش در آن مقطع تنها نزدیک به ٨٠٠ طلبه جهادی آموزش دیدند که در استان رقم قابل‌توجهی بود.» حالا که قم تا حد زیادی از روزهای پرالتهاب نخست درگیری با کرونا دور شده، جمعیت هلال‌احمر این استان آموزش را رهانکرده و علاوه بر کرونا مباحث امدادی را هم برای آموزش در دستور کار قرار داده است. سرپرست جمعیت هلال‌احمر این استان درباره این آموزش‌ها می‌گوید: «درحال حاضر با ابلاغیه‌ای که مدیرکل بحران به ادارات و مخصوصا صنایع داشته است، تصمیم گرفته شد آموزش مجازی کمک‌های اولیه انجام شود.»بهرامی بر این نکته تأکید دارد که تمامی پروتکل‌ها رعایت خواهدشد و مراحل این آموزش به غیر از آزمون آن کاملا آنلاین خواهد بود و حتی مدرک برای شرکت‌کنندگان پست خواهد شد. او ادامه می‎دهد: «بسیاری از دانش‌آموزان و مردم که چندین هفته است در خانه مانده‌اند، کلافه شده‌اند و حضور در این دوره‌های آموزشی می‌تواند برای آنان جذاب باشد. البته این را در نظر داریم که تمامی موارد باید طبق اصول انجام شود، در هر حال سرفصل‌های ما همگی استاندارد هستند و هر دوره در یک ماه برگزار خواهد شد.»در زمینه آموزش تا به حال به این شکل و در این سطح در قم تجربه نشده است و به نظر می‌رسد در این روزها و با توجه به شرایط تجربه‌ای موفقیت‌آمیز باشد. کاری که به راحتی می‌تواند در تمام کشور اجرا شود و بسیاری از مردم با نکات ساده آموزشی که در شرایط مختلف به کارشان می‌آید، آشنا شوند.

کلمات کلیدی
مدیر سایت
تهیه کننده:

مدیر سایت

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *